چه عواملی باعث می‌شوند که همیشه احساس خستگی داشته باشیم؟

آیا همیشه از خود می‌پرسید که چرا اینقدر احساس خستگی می‌کنم؟

از این مسئله، ساده نگذرید. برای تغییر برخی از عادات غلط زندگی، ۲ تا ۳ هفته به خود فرصت دهید. فعالیت‌های اجتماعی خود را منظم کنید، بار کاری خود را کاهش دهید و بیشتر بخوابید. اگر همچنان احساس خستگی داشتید به متخصص مراجعه کنید. احساس خستگی بیش از حد می‌تواند از نشانه‌های یک بیماری جدی و قابل درمان باشد. همچنین کمبود مواد مغذی، ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌تواند باعث کاهش انرژی بدن شود. در ادامه، به برخی از عواملی که می‌توانند سبب احساس خستگی شوند، اشاره کرده‌ایم.
کم‌خونی
کمبود آهن یکی از مشکلات متداول است که سبب احساس خستگی مداوم در فرد می‌شود. زنان با دوره‌های قاعدگی سنگین و زنان باردار بیشتر در معرض کم‌خونی قرار می‌گیرند. کمبود آهن می‌تواند در مردان و زنان یائسه نیز رخ دهد. کمبود آهن در این افراد اغلب در اثر مشکلات معده و روده مانند زخم معده یا مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی ایجاد می‌شود. در این حالت، فرد احساس می‌کند ماهیچه‌ها سنگین شده، قادر به انجام هیچ‌کاری نیست و خیلی زود احساس خستگی می‌کند.
افسردگی
افسردگی می‌تواند علاوه بر ناراحتی شدید، با خستگی و تخلیه انرژی همراه شود. ممکن است در اثر افسردگی خواب فرد به هم ریخته و در طول روز احساس خستگی کند.
دیابت
دیابت یک بیماری طولانی مدت است که در اثر قند خون بالا ایجاد می‌شود. احساس خستگی یکی از علائم اصلی دیابت است.
کم‌کاری تیروئید
کم‌کاری غده تیروئید یعنی شما دچار کمبود هورمون تیروئید در بدن هستید. کمبود هورمون تیروئید سبب احساس خستگی در فرد می‌شود.
آپنه خواب
آپنه خواب یک بیماری است. در اثر آن هنگام خواب، گلوی فرد باریک یا مسدود شده و تنفس مرتب قطع می‌شود. این امر سبب کاهش سطح اکسیژن در خون و خروپف با صدای بلند می‌شود. در اثر دشواری تنفس، بیمار مرتب از خواب بیدار شده و در روز بعد، به شدت احساس خستگی می‌کند.
کمبود ویتامین‌های گروه ب
ویتامین‌های گروه ب برای تبدیل مواد غذایی به انرژی در بدن ضروری هستند. اگر دچار کمبود ویتامین‌های گروه ب باشید، میتوکندری قادر به تولید انرژی نخواهد بود. میتوکندری پایگاه تولید انرژی در سلول است.
کمبود منیزیم
منیزیم یک ماده معدنی ضروری برای بدن انسان است. منیزیم در بیش از ۳۰۰ واکنش متابولیکی که تولید انرژی یکی از اصلی‌ترین آن‌هاست، شرکت می‌کند. حضور منیزیم برای تولید و ذخیره مولکول‌های انرژی (ATP) در بدن ضروری است. کمبود منیزیم مسیر تولید انرژی توسط میتوکندری را مختل می‌کند.
کمبود آنتی‌اکسیدان
آنتی‌اکسیدان‌ها نوعی ترکیبات شیمیایی هستند. آنتی‌اکسیدان‌ها با جلوگیری از واکنش اکسیژن با دیگر ترکیبات، اثر رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کنند. ویتامین C، ویتامین E، ماده معدنی سلنیوم و کوآنزیم کیوتن برخی از آنتی‌اکسیدان‌های معروف هستند. درست مانند ویتامین‌های گروه ب، برای تولید انرژی توسط میتوکندری، حضور آنتی‌اکسیدان‌ها نیز ضروری است. بنابراین کمبود آنتی‌اکسیدان مانند کمبود ویتامین‌های گروه ب، سبب احساس خستگی می‌شود.
کوآنزیم کیوتن ماده‌ای است که در تنفس سلولی نقش دارد و دارای خواص آنتی اکسیدانی فراوان است. مصرف مکمل کیوتن آنتی ایجینگ مانع افزایش خستگی و باعث افزایش توانایی فیزیکی و ورزشی می‌شود.
برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مکمل کوکیوتن قرمز روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می توانید برای ارتباط با ما جهت خدمات رسانی بهتر روی لینک خدمات کلیک کنید.

فهرست