پوکی استخوان چه خطراتی را به دنبال دارد؟

پوکی استخوان چیست؟

منظور از پوکی استخوان کاهش چگالی استخوان، در نتیجه کاهش مقاومت و شکستگی آن‌هاست. پوکی استخوان موجب تورم غیرطبیعی استخوان و اسفنجی شدن آن می‌شود. این مشکل با تضعیف استخوان و در نتیجه شکستگی مکرر همراه است.

استخوان طبیعی از پروتئین، کلاژن و کلسیم تشکیل شده است. همه این مواد سبب مقاومت استخوان می‌شوند. در اثر پوکی استخوان، ضربه‌های کوچکی که در حالت طبیعی آسیبی به استخوان نمی‌رسانند، سبب شکستگی آن می‌شوند. شکستگی می‌تواند به صورت ترک (مشابه آنچه در شکستگی لگن مشاهده می‌شود) یا کلاپس (مانند شکستگی فشاری ستون مهره‌ها) باشد. پوکی استخوان اغلب سبب شکستگی ستون مهره‌ها، لگن، دنده و مچ دست می‌شود.

خطرات ناشی از پوکی استخوان

پوکی استخوان علاوه بر افزایش شکستگی استخوان‌ها می‌تواند عوارض جانبی زیر را نیز به همراه داشته باشد:

  • محدود کردن حرکات: پوکی استخوان می‌تواند حرکات فیزیکی شما را محدود کند. کاهش تحرک سبب افزایش وزن و افزایش فشار روی استخوان‌ها به خصوص در زانو و لگن می‌شود. افزایش وزن خود با افزایش خطر بیماری‌هایی مانند دیابت و مشکلات قلبی همراه است.
  • افسردگی: کاهش فعالیت‌های فیزیکی می‌تواند سبب انزوا و از دست دادن استقلال شود. کارهایی که در گذشته از آن‌ها لذت می‌بردید، اکنون دردناک می‌شوند. این محدودیت‌های جدید در کنار نگرانی برای شکستگی استخوان می‌تواند منجر به افسردگی شود. افسردگی سبب می‌شود قادر به مدیریت شرایط به منظور حفظ سلامتی نباشید. زمانی که با مشکلات سلامتی مواجه هستید، تفکر مثبت نسبت به آینده بسیار مفید است.
  • درد: شکستگی ناشی از پوکی استخوان می‌تواند بسیار دردناک و تضعیف کننده باشد. شکستگی ستون فقرات می‌تواند منجر به کاهش قد، خمیدگی پشت و درد دائمی در پشت و گردن شود.
  • بستری شدن در بیمارستان: برخی از افراد حتی متوجه شکستگی خود در اثر پوکی استخوان نمی‌شوند. بر اساس آمار ارائه شده توسط مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری‌ها (CDC) در سال ۲۰۱۲، ۲۵۰ هزار بیمار بالای ۶۵ سال با شکستگی لگن در بیمارستان‌ها پذیرش شده‌اند. شکستگی لگن معمولا به جراحی نیاز دارد. جراحی با بستری طولانی مدت در بیمارستان و هزینه‌های بالا همراه است.
  • پرستاری در منزل: معمولا شکستگی لگن به پرستاری طولانی مدت در منزل نیاز دارد. افرادی که باید مدت طولانی را در بستر سپری کنند، در معرض عوارض قلبی عروقی، بیماری‌های عفونی و بسیاری از مشکلات دیگر قرار می‌گیرند.

مصرف مکمل سلامت برای پیشگیری از پوکی استخوان

کلسیم برای انجام بسیاری از اعمال بدن ضروری است. از این اعمال می‌توان به تنظیم ضربان قلب، انتقال پیام‌های عصبی، تحریک و ترشح هورمون‌ها و انعقاد خون اشاره کرد. مهم‌ترین وظیفه کلسیم، ساخت استخوان‌های بدن و حفظ سلامتی آن‌هاست. استخوان و دندان‌ها حاوی بیش از ۹۹% کلسیم هستند. کمبود کلسیم موجب کاهش توده استخوانی و افزایش شکنندگی استخوان می‌گردد. باید توجه داشت که ویتامین D به جذب بهتر کلسیم در بدن کمک می‌کند.

با توجه به اهمیت مصرف کلسیم، شرکت یونیک فارما، لیکوئید کلسیم را به شکل سافت ژل و با دوز ۶۰۰ میلی‌گرم کلسیم قابل جذب و ۲۰۰ واحد ویتامین D3 برای حفاظت از استخوان‌ها در اثر افزایش سن تولید کرده است. برخی از موارد مصرف لیکوئید کلسیم عبارتند از:

  • درمان کمبود کلسیم و ویتامین D
  • پیشگیری و درمان پوکی استخوان و نرمی استخوان
  • کمک به رشد و استحکام استخوان و دندان
  • کمک به رشد جنین در دوران بارداری
  • تامین کلسیم و ویتامین D مورد نیاز بانوان در دوره شیردهی

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با محصول لیکوئید کلسیم روی لینک آن کلیک کنید.همچنین می توانید برای ارتباط با ما جهت خدمات رسانی بهتر روی لینک خدمات کلیک کنید.

فهرست