ویتامین‌ها تا چه حد بر روی افزایش تعداد اسپرم موثر هستند؟

 آیا راه حلی برای افزایش تعداد اسپرم وجود دارد؟

به طور متوسط هر زوج سالم و بارور در هر ماه، ۲۰ درصد شانس بارداری دارد. ممکن است زوج‌ها پس از چند ماه تلاش برای بارداری، ناامید شوند. توجه کنید که مشکلات ناباروری هم در زنان و هم در مردان قابل مشاهده است. بنابراین اگر آقایان نگران اشکال در اسپرم‌های خود هستند می‌توانند به افزایش تعداد اسپرم کمک کنند. تاثیر ویتامین‌هایی مانند کوانزیم کیوتن (کوکیوتن)، ال کارنیتین، ویتامین C و زینک روی افزایش تعداد اسپرم مشاهده شده است. در ادامه، تاثیر این ویتامین‌ها روی باروری را توضیح می‌دهیم.

ویتامین D

ویتامین D به تقویت سطح تستوسترون در مردان کمک می‌کند. به طوری که مردان با کمبود ویتامین D بیشتر در معرض کمبود سطح تستوسترون قرار می‌گیرند.

یک مطالعه روی ۶۵ مرد با سطح پایین تستوسترون و کمبود ویتامین D، این ادعا را تایید کرده است. در این مطالعه، با مصرف روزانه ۳۰۰۰ واحد بین‌المللی (IU) ویتامین D در این افراد، سطح تستوسترون تا ۲۵ درصد افزایش یافت. علاوه بر این، سطح بالای ویتامین D‌ با افزایش تحرک اسپرم‌ها همراه بود.

زینک

زینک یک ماده معدنی ضروری است. غذاهای حیوانی مانند گوشت، ماهی، تخم‌مرغ و صدف سرشار از زینک هستند. زینک یکی از پایه‌های اساسی باروری در مردان است. مکمل‌های زینک به افزایش سطح تستوسترون و افزایش تعداد اسپرم کمک می‌کند. علاوه بر این، مکمل زینک می‌تواند از کاهش سطح تستوسترون که در اثر ورزش سنگین ایجاد می‌شود، جلوگیری کند.

کوکیوتن

بدن هر فرد به طور طبیعی کوکیوتن تولید می‌کند. با افزایش سن در مردان، توانایی آن‌ها در تولید کوکیوتن کاهش می‌یابد. یک مطالعه که در سال ۲۰۰۹ در مجله اورولوژی منتشر شد، تاثیر کوکیوتن را روی افزایش تعداد اسپرم و باروری در مردان بررسی کرد. در این مطالعه، افراد به دو گروه تقسیم شدند. یک گروه که دارونما دریافت می‌کردند و گروه دیگری که ۳۰۰ میلی‌گرم مکمل کوکیوتن دریافت کردند. نتیجه مطالعه به طور قابل توجهی بیانگر افزایش تعداد اسپرم و کیفیت آن در افرادی بود که کوکیوتن دریافت کرده بودند.

ال کارنیتین

ال کارنیتین انرژی و توانایی جنسی را بالا می‌برد. وجود ال کارنیتین در سلول برای انتقال اسیدهای چرب از غشای میتوکندری ضروری است. با توجه به اینکه بدن از تعداد زیادی سلول تشکیل شده است، وجود ال کارنیتین در بدن برای تأمین انرژی، استحکام و عملکرد سلول‌ها و در نتیجه سلامت بدن بسیار لازم خواهد بود. همچنین اثر آنتی اکسیدانی ال کارنیتین، با آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد مقابله می‌کند و از این طریق می‌تواند سلامت اسپرم‌ها و قدرت باروری را افزایش دهد.

ویتامین C

استرس اکسیداتیو به زمانی اطلاق می‌شود که سطح گونه فعال اکسیژن (ROS) در بدن به میزان خطرناکی برسد. میزان ROS در اثر کمبود آنتی‌اکسیدان در بدن، بالا می‌رود. بیماری، افزایش سن، شیوه زندگی نادرست و آلودگی هوا از عواملی هستند که سطح آنتی اکسیدان در بدن را کاهش می‌دهند.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد استرس اکسیداتیو و سطح بالای ROS می‌تواند منجر به ناباروری در مردان شود. مصرف آنتی‌اکسیدان کافی مانند ویتامین C با تاثیر مضر ناشی از ROS مقابله می‌کند. برخی از شواهد حاکی از آن است که مکمل ویتامین C باعث تقویت کیفیت اسپرم می‌شود.

همچنین مکمل ویتامین C به طور قابل ملاحظه‌ای به افزایش تعداد اسپرم و توان حرکتی آن‌ها کمک می‌کند. ویتامین C تعداد سلول‌های اسپرم تغییر شکل یافته را کاهش می‌دهد.

مکمل کوکیوتن قرمز

نقش بیوانرژتیک و آنتی‌اکسیدانی کوکیوتن اثر قابل توجهی بر بیوشیمی اسپرم و ناباروری مردان دارد. تحقیقات نشان داده‌اند که غلظت کوکیوتن به طور مستقیم با افزایش تعداد اسپرم و توان حرکتی آن‌ها مرتبط است. مصرف مکمل کوکیوتن با فواید زیر همراه است:

  • استرس اکسیداتیو و شاخص IL-6 التهابی در بیماران مبتلا به آترواسکلروز را کاهش می‌دهد.
  • نوروپاتی دیابتی را بهبود می‌بخشد.
  • فرکانس سردردهای میگرنی را کاهش می‌دهد.
  • در پیشگیری از سرطان موثر است.

به دلیل فواید بسیار کوآنزیم کیوتن، شرکت آدونیس کیش فرآورده‌ای به نام کوکیوتن قرمز را از تخمیر کامل سبوس برنج تهیه کرده است. این محصول به شکل سافت‌ژل روغنی همراه با ویتامین‌های A و E تولید شده است که بیشترین جذب را در بدن ایجاد می‌نماید.

مکمل کیومکس

شرکت آنتی ایجینگ با هدف ارتقای قدرت باروری در مردان و زنان، محصولی به نام کیومکس تولید کرده که حاوی کیوتن و ال کارنیتین است. این محصول مزایای زیر را به دنبال دارد:

  • افزایش توان جنسی و قدرت باروری
  • افزایش تعداد و تحرک اسپرم‌ها
  • بهبود کیفیت تخمک و درمان کیست تخمدان
  • افزایش چربی‌سوزی و عضله‌سازی

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با محصول کیومکس روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می توانید برای ارتباط با ما جهت خدمات رسانی بهتر روی لینک خدمات کلیک کنید.

فهرست