راهکارهایی برای تقویت حافظه

مکمل امگا ۳ می‌تواند به تقویت حافظه کمک کند.

بیشتر حجم مغز انسان را چربی‌ها تشکیل داده‌اند. ۶۰ درصد از این چربی‌ها، امگا ۳ هستند. بنابراین کمبود امگا ۳ در رژیم غذایی بسیار مضر است. برای جبران این کمبود می‌توان از مکمل‌های امگا ۳ استفاده کرد. امگا ۳ باعث تقویت حافظه و بهبود عملکرد آن می‌شود. روغن ماهی یکی از اصلی‌ترین منابع امگا ۳ به حساب می‌آید که به تقویت حافظه کمک می‌کند.

مصرف تنها یک گرم امگا ۳ در روز می‌تواند به تقویت حافظه و زمان واکنش منجر شود.

در یک مطالعه، افراد به مدت ۶ ماه از مکمل امگا ۳ و دارونما استفاده کردند. سپس آزمایشات مختلفی برای ارزیابی عملکرد شناختی در زمینه حافظه رویدادی، حافظه فعال، زمان پاسخ مربوط به آن‌ها، تمرکز و سرعت پردازش انجام شد. منظور از حافظه رویدادی، خاطراتی است که در گذشته رخ داده‌اند. در حالی که حافظه فعال مربوط به امور جاری است.

در این مطالعه مشخص شد امگا ۳ به تقویت حافظه و زمان پاسخ کمک می‌کند. در برخی موارد، نتایج برای زنان و مردان متفاوت بود. به گونه‌ای که در زنان تقویت حافظه رویدادی و در مردان بهبود در زمان واکنش مربوط به حافظه فعال بیشتر مشاهده شد.

برای مثال زمان واکنش در مردان، ۲۰ درصد بهبود یافت. یعنی آن‌ها می‌توانستند ۲۰ درصد سریع‌تر از مردانی که از دارونما استفاده کرده بودند، آزمایشات مربوط به حافظه فعال را انجام دهند.

روغن ماهی می‌تواند برای درمان بیماری‌های خفیف ذهنی سودمند باشد.

مطالعات مختلفی نشان داده‌اند که استفاده از مکمل روغن ماهی در افرادی که به بیماری‌های خفیف مغزی دچارند می‌تواند باعث تقویت حافظه و مغز شود. از این قبیل بیماری‌ها می‌توان به اختلال شناختی خفیف (MCI) و کاهش حافظه در اثر افزایش سن اشاره کرد.

این بیماری‌ها به اندازه آلزایمر شدید نیستند. ولی همین بیماری‌های خفیف نیز می‌توانند باعث از دست دادن حافظه یا اختلال عملکرد مغز شوند.

مطالعه‌ای روی ۴۸۵ سالمند که دچار کاهش حافظه در اثر افزایش سن بودند، انجام شد. پس از ۲۴ هفته، در افرادی که از مکمل امگا ۳ استفاده کرده بودند، تقویت حافظه و یادگیری مشاهده شد.

مطالعه دیگری مصرف روزانه مکمل روغن ماهی (حاوی ۱٫۸ گرم امگا ۳) در ۲۴ هفته را بررسی کرد. این مطالعه نیز تقویت حافظه در افرادی که دچار اختلال شناختی خفیف بودند را نشان داد. ولی در افرادی که دچار آلزایمر بودند تغییری مشاهده نشد.

بر اساس این مطالعات باید مصرف روغن ماهی در مراحل اولیه کاهش عملکرد مغز آغاز شود. اگر مصرف آن به تعویق بیفتد، فواید کمتری برای مغز به همراه خواهد داشت.

روغن ماهی امگا ۳ بدون جیوه اف اس

مصرف روغن ماهی حاوی جیوه باعث بروز مسمومیت با نشانه‌هایی از قبیل لرزش، بی‌حسی، کاهش قدرت تمرکز و مشکلات بینایی می‌شود. بنابراین باید از مکمل روغن ماهی بدون جیوه استفاده کرد.

فواید روغن ماهی امگا ۳ بدون جیوه اف اس

شواهد علمی مبنی بر این است که رژیم غذایی سرشار از امگا ۳ فواید زیر را به همراه دارد:

 • تقویت سیستم قلبی عروقی
 • تقویت سیستم گردش خون
 • کاهش پلاکت و چسبندگی خون
 • رهایی از آرتروز و بسیاری از بیماری‌های التهابی مزمن
 • کاهش درد مفاصل
 • کنترل سطح کلسترول خون
 • کنترل سطح تری گلیسیرید خون
 • کنترل ضربان خون
 • تقویت حافظه و عملکرد مغز
 • حفظ سلامت مادر در دوران بارداری و شیردهی
 • کمک به رشد صحیح مغز، سیستم عصبی و چشم‌های جنین
 • کنترل سطح انسولین

اگر می‌خواهید استفاده از مکمل های سلامت چه تاثیری بر زندگی افراد دارد روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می توانید برای ارتباط با ما جهت خدمات رسانی بهتر روی لینک خدمات کلیک کنید.

فهرست