استفاده از مکمل های سلامت چه تاثیری بر زندگی افراد دارد؟

آیا رژیم غذایی روزانه بدون مصرف مکمل های سلامت برای دریافت مواد مغذی مورد نیاز بدن کافیست؟

رژیم غذایی متعادل معمولا مواد معدنی و ویتامین‌های مورد نیاز بدن را تامین می‌کند. ولی استفاده از مکمل های سلامت این اطمینان را در فرد ایجاد می‌کند که بدن در هر روز، تمامی مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کرده است. مکمل های سلامت به عنوان درمان یا پیشگیری از بسیاری اختلالات و همچنین برای رفع کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی در بازار عرضه می‌شوند. برای بهره‌مندی از مزایای مکمل های سلامت، پیش از مصرف آن‌ها با پزشک مشورت کنید. به این ترتیب می‌توانید از عوارض جانبی احتمالی جلوگیری کنید. مکمل های سلامت در سه حوزه اصلی به یاری شما می‌شتابند:

سوخت و ساز صحیح مواد غذایی

بعد از هر وعده غذایی، بدن به شکستن کربوهیدرات، پروتئین و چربی موجود در آن می‌پردازد. همچنین مواد مغذی موجود در غذا را جذب می‌کند. جذب این مواد مغذی تا حدودی به ویتامین‌های گروه B بستگی دارد. این ویتامین‌ها باید به صورت روزانه مصرف شوند. مصرف مکمل‌های ویتامین B از اثرات ناشی از کمبود ویتامین جلوگیری می‌کند. این اثرات منفی شامل مشکلات پوستی، درد مفاصل، آسیب به اعصاب و کم‌خونی هستند.

افزایش بقا و کمک به ترمیم بافت‌ها

مصرف مکمل های سلامت به حفظ سلامت و ترمیم بافت‌ها کمک می‌کند. فعالیت‌های روزانه هر فرد باعث فشار بر بافت‌ها می‌شود. در این زمان سلول‌های خاصی در بدن مشغول تولید پروتئین برای ایجاد بافت‌های جدید و سالم و جایگزین کردن با بافت‌های آسیب دیده هستند. نقص در فرآیند ترمیم و نگهداری از بافت‌ها منجر به بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان می‌شود. در این بیماری که معمولا با افزایش سن رخ می‌دهد، بافت‌های استخوانی از بین می‌روند. شما با مصرف مکمل های سلامت حاوی ویتامین D و کلسیم می‌توانید به رشد بافت‌های سالم و تقویت استخوان‌ها کمک کنید.

جلوگیری از بیماری‌ها

مصرف مکمل های سلامت می‌تواند به جلوگیری از سرطان کمک کند. زیرا بسیاری از ویتامین‌های ضروری مانند ویتامین A، C و E به عنوان آنتی اکسیدان در بدن عمل می‌کنند. یعنی به خنثی کردن رادیکال‌های آزاد در بدن می‌پردازند. رادیکال‌های آزاد باعث آسیب اکسیداتیو سلول‌های بدن می‌شوند.

به گفته موسسه ملی سرطان ایالت متحده آمریکا (NCI) آسیب اکسیداتیو سلول‌ها، احتمال بروز سرطان را افزایش می‌دهد. گرچه اثرات آنتی اکسیدان‌ها در جلوگیری از بروز سرطان در انسان تاکنون ثابت نشده است، ولی مصرف مکمل های سلامت حاوی آنتی اکسیدان بدون شک برای ارتقای سلامت افراد مفید است.

چه کسانی می‌توانند از مکمل های سلامت بهره ببرند؟

  • معمولا به افراد بالای ۵۰ سال، مصرف ویتامین B12، ویتامین D و کلسیم توصیه می‌شود.
  • زنان یائسه برای تقویت استخوان‌ها به مصرف کلسیم و ویتامین D نیاز دارند.
  • افرادی که کمتر از ۱۵ دقیقه در روز در معرض تابش نور خورشید قرار می‌گیرند یا پوست تیره دارند باید مکمل ویتامین D مصرف کنند.
  • سالمندان و کسانی که قادر به خوردن مقادیر کافی غذا نیستند.
  • کسانی که در اثر محدودیت غذایی دچار کمبود برخی مواد مغذی شده‌اند.
  • کسانی که از بیماری خاصی مانند سرطان، کم‌خونی و بیماری سلیاک رنج می‌برند.
  • افرادی که تحت درمان خاصی قرار دارند. برای مثال ممکن است درمان سرطان یا استفاده از داروهای گوارشی (مهار کننده‌های پروتون پمپ) با جذب یا مصرف برخی از مواد مغذی تداخل داشته باشند.
  • در برخی از بیماری‌ها استفاده از مکمل سلامت، بخشی از درمان محسوب می‌شود. برای مثال افرادی که دچار دژنراسیون ماکولا هستند، برای کاهش سرعت از دست دادن بینایی باید برخی از مواد مغذی را بیشتر مصرف کنند.

آشنایی با برخی از مکمل های سلامت

مکمل حاوی ویتامین D و کلسیم

سافت‌ژل لیکوئید کلسیم ساخت داروسازی یونیک فارما می‌تواند با تامین ویتامین D و کلسیم از نوجوانی تا سالمندی در کنار شما باشد. همچنین لیکوئی کلسیم ۶ پلاس محصول داروسازی آنتی ای جینگ نیز حاوی این مواد است.

مکمل حاوی ویتامین B

کپسول ترانکوئیلیا محصول داروسازی ویوا نوتراسوتیکال کانادا با هدف رفع بی‌خوابی وارد بازار شده است. ویتامین B6 موجود در این محصول باعث بهبود عملکرد سیستم عصبی و کاهش سردردهای مزمن می‌شود.

مکمل حاوی ویتامین A

سافت‌ژل آیزتونیا نیز محصول داروسازی ویوا نوتراسوتیکال است. این محصول حاوی ویتامین A، ویتامین D و زینک است. آیزتونیا می‌تواند عملکرد بینایی را بهبود بخشیده، از چشم در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت کرده و به درمان خشکی چشم کمک کند.

اگر می‌خواهید به کمبودهای ریز بدن خود پی ببرید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می توانید برای ارتباط با ما جهت خدمات رسانی بهتر روی لینک خدمات کلیک کنید.

فهرست