آیا تقویت حافظه با مواد غذایی ممکن است؟

کمی تغییر ساده در رژیم غذایی، به تقویت حافظه کمک می‌کند.

به کمک رژیم غذایی می‌توان عملکرد مغز را تقویت کرد و تقویت حافظه را تضمین نمود. همچنین می‌توان از افسردگی، اضطراب و دیگر اختلالات ذهنی جلوگیری کرد. در ادامه، به معرفی برخی مواد غذایی که برای تقویت حافظه مفیدند، می‌پردازیم.

آووکادو

آووکادو حاوی ویتامین K و فولات است که از لخته شدن خون در مغز جلوگیری می‌کند. بنابراین احتمال سکته را کاهش می‌دهد. همچنین باعث تقویت حافظه و تمرکز می‌شود. آووکادو سرشار از ویتامین B، C و چربی‌های غیراشباع یا چربی‌های مفید است.

چغندر قند

چغندر قند باعث کاهش التهاب در بدن می‌شود. این ماده غذایی سرشار از آنتی اکسیدان است و به تصفیه خون کمک می‌کند. نیترات طبیعی موجود در چغندر قند، گردش خون به سمت مغز را تقویت می‌کند. این امر سبب بهبود عملکرد و تقویت حافظه می‌شود.

کلم بروکلی

کلم بروکلی یکی از بهترین مواد غذایی برای تقویت حافظه است. کلم بروکلی سرشار از ویتامین K و کولین است که به تقویت حافظه کمک می‌کند. این محصول سرشار از فیبر و ویتامین C است. به طوری که تنها یک فنجان کلم بروکلی، حاوی ۱۵۰ درصد نیاز روزانه به ویتامین C است.

روغن نارگیل

تقریبا هیچ عملکردی در بدن وجود ندارد که روغن نارگیل برای آن مفید نباشد. وقتی صحبت از تقویت حافظه باشد نیز روغن نارگیل سرشار از فواید است. روغن نارگیل از کاهش حافظه در اثر افزایش سن جلوگیری می‌کند. همچنین باکتری‌های مضر موجود در روده را از بین می‌برد.

مواد غذایی تخمیر شده

مواد غذایی تخمیر شده که حاوی پروبیوتیک هستند باعث کاهش هورمون استرس و اضطراب می‌شوند. پروبیوتیک روی ناقل‌های عصبی گابا نیز تاثیر می‌گذارند. البته مصرف بیش از حد خوراکی‌های تخمیر شده می‌تواند توازن میان باکتری‌های مفید و مضر در روده را بر هم بزند. ماست با محیط کشت فعال، کفیر، کیمچی، تمپه و ترشیجات از مواد غذایی تخمیر شده‌اند.

پروتئین بدون چربی

هورمون سروتونین یا پروزاک طبیعی با افسردگی مبارزه می‌کند. منابع پروتئین گوشتی مانند ماهی، بوقلمون، مرغ، تخم‌مرغ و لوبیا به تنظیم سطح سروتونین کمک می‌کنند. از این مهم‌تر، کربوهیدرات پیچیده است. کربوهیدرات پیچیده به ورود تریپتوفان به مغز کمک می‌کند. تریپتوفان باعث کاهش علائم افسردگی و اضطراب و تقویت حافظه می‌شود.

ماهی چرب

امروزه رژیم غذایی اغلب افراد با کمبود اسیدهای چرب امگا ۳ مواجه است. این در حالیست که مصرف روغن‌هایی که تاثیر منفی روی مغز می‌گذارند مانند چربی ترانس و چربی اشباع شده بسیار افزایش یافته است. بخش وسیعی از مغز از چربی‌ها تشکیل شده است و بدن قادر به تولید اسیدهای چرب ضروری نیست. بنابراین رژیم غذایی سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ برای تامین نیاز روزانه بدن به چربی و تقویت حافظه ضروری است.

اسیدهای چرب امگا ۳ به تولید ناقل‌های عصبی در مغز شامل دوپامین و سروتونین کمک می‌کنند. بنابراین موجب کاهش علائم افسردگی، اسکیزوفرنی و دیگر اختلالات ذهنی می‌شوند. اسید چرب امگا ۳ به انتقال پیام‌ها در مغز کمک کرده و باعث تقویت حافظه و یادگیری می‌شود. ماهی سالمون و ساردین سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند.

مکمل سلامت امگا ۳

کمبود ماهی در رژیم غذایی اغلب افراد احساس می‌شود. همچنین در بسیاری از موارد، ماهی‌ها دارای آلودگی به جیوه هستند که مصرف بیش از حد آن‌ها برای سلامتی مضر است. به همین دلیل، مکمل سلامت روغن ماهی امگا ۳ بدون جیوه اف اس وارد بازار شده است. این محصول، برای سلامت ذهنی جنین و سلامتی مادر در دوره بارداری بسیار مفید است.

برا ی کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با روغن ماهی امگا۳ روی لینک آن کلیک کنید. همچنین اگر می‌خواهید در مورد راهکارهایی برای تقویت حافظه مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید.

برای ارتباط با ما جهت خدمات رسانی بهتر روی لینک خدمات کلیک کنید.

فهرست