آیا مکمل‌های سلامت بر روی تقویت دید چشم هم تاثیر می‌گذارند؟

آیا شواهد علمی مبنی بر تقویت دید چشم به کمک مکمل‌های سلامت وجود دارد؟

ادعاهای بسیاری مبنی بر اثرات مثبت مکمل‌ها روی تقویت دید چشم وجود دارد. با این وجود تحقیقات اندکی توانسته‌اند این ادعاها را تایید کنند. از این میان می‌توان به مطالعات “بیماری‌های چشمی وابسته به افزایش سن” یا (AREDS) اشاره کرد. این مطالعات وسیع، زیر نظر موسسه ملی بینایی ایالات متحده آمریکا انجام شده است. این مطالعات روی متداول‌ترین بیماری‌های چشمی، یعنی آب مروارید و دژنراسیون ماکولا تمرکز کرده‌اند و اثر مکملها بر روی تقویت دید چشم را مورد بررسی قرار دادهاند.

چه مکمل‌هایی به تقویت دید چشم کمک می‌کنند؟

تاثیر ویتامین A‌ روی تقویت دید چشم بر کسی پوشیده نیست. مطالعات جدید AREDS، تاثیر ویتامین‌ها و آنتی اکسیدان‌های دیگر روی چشم را بررسی کرده‌اند. این مطالعات توانسته‌اند تاثیر مکمل‌های زیر روی تقویت دید چشم را تایید کنند.

  لوتئین و گزانتین

کاروتنوئید نوعی رنگدانه است که در سبزیجات و شبکیه چشم یافت می‌شود. لوتئین و گزانتین نیز نوعی کاروتنوئید هستند. مصرف این رنگدانه‌ها به صورت مکمل باعث افزایش چگالی آنها در شبکیه چشم و تقویت دید چشم می‌شود. این رنگدانه‌ها می‌توانند انرژی مازاد ناشی از نور آبی و فرابنفش که باعث آسیب به چشم‌ها می‌شود را جذب کنند.

  زینک

زینک یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است که از سلول‌ها در برابر آسیب محافظت می‌کند. زینک نیز به طور طبیعی در چشم‌ها وجود دارد. مصرف زینک باعث کاهش جذب مس می‌شود. به همین دلیل بهتر است برای تقویت دید چشم، از مکمل‌های ترکیبی زینک و مس استفاده کنید.

 ویتامین ب۱ (تیامین)

ویتامین ب۱ برای سلامت چشم‌ها، ضروری است. برخی شواهد حاکی از آن است که مصرف ویتامین ب۱ و دیگر ویتامین‌ها می‌تواند خطر ابتلا به آب مروارید را کاهش دهد.

علاوه بر این، ویتامین ب۱ به عنوان یکی از ویتامین‌های گروه ب که به ویتامین‌های ضد استرس معروفند، به کاهش التهاب در بدن کمک می‌کند. تحقیقات اولیه، تاثیر مثبت این ویتامین را در درمان یووئیت نشان داده‌اند. یووئیت یک بیماری التهابی در چشم است که منجر به نابینایی می‌شود.

  اسیدهای چرب امگا ۳

ماهی منبع اصلی برای دریافت اسیدهای چرب امگا ۳ است. گیرنده‌های نوری موجود در شبکیه چشم حاوی مقادیر زیادی از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند. مشخص شده است که دوکوزاهگزائنوئیک اسید (DHA) که نوعی اسید چرب امگا ۳ است، به رشد سلول‌های شبکیه کمک می‌کند. همچنین به نظر می‌رسد در کاهش التهاب و ترمیم سلول‌های آسیب دیده شبکیه و قرنیه در اثر تابش شدید نور و افزایش سن، موثر باشد.

برخی مطالعات نشان داده‌اند، افرادی که دو نوع از اسیدهای چرب امگا ۳، یعنی DHA و ایکوساپنتائنوئیک اسید (EPA‌) را مصرف می‌کنند، با افزایش سن، کمتر در معرض دژنراسیون ماکولا قرار می‌گیرند. کمبود اسیدهای چرب امگا ۳ می‌تواند منجر به سندرم خشکی چشم و رتینوپاتی شود. رتینوپاتی یک بیماری پیشرونده است که به شبکیه چشم آسیب می‌رساند. همچنین مطالعات نشان داده‌اند، وجود ترکیبات DHA در شیر مادر باعث تقویت دید چشم در نوزادان می‌شود.

 ویتامین C

مطالعات وسیعی نشان داده‌اند که ویتامین C خطر ابتلا به آب مروارید را کاهش می‌دهد. همچنین ترکیب ویتامین C و E، علاوه بر کاهش خطر ابتلا به آب مروارید، سرعت پیشرفت آن را نیز کم می‌کند.

 مکمل چشم آیزتونیا

آیزتونیا محصولی با فرمولاسیون منحصر به فرد و ساخت داروسازی ویوا در کشور کاناداست. این محصول برای تقویت دید چشم تولید شده است. آیزتونیا شامل گیاه بیل‌بری، لوتئین، گزانتین، ویتامین A، ویتامین D3، ویتامین E، زینک و مس است. ترکیبی از آنتی اکسیدان‌ها و ویتامین‌ها در آیزتونیا به تقویت دید چشم و بهرهمندی از فواید زیر منجر می‌شود:

·         بهبود خستگی و خشکی چشم

·         بهبود عملکرد بینایی، تاری دید و دید در شب

·         بهبود و پیشگیری از عوارض دیابت بر چشم

·         تاخیر در ابتلا به آب مروارید

·         حفظ سلامت چشم

آیزتونیا یکی از بهترین مکمل‌های سلامت چشم است،اگر می‌خواهید بیشتر در مورد آن مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید.

همچنین می توانید برای ارتباط با ما جهت خدمات رسانی بهتر روی لینک خدمات کلیک کنید.

فهرست