علائمی که نشان می‌دهد سیستم ایمنی بدن شما ضعیف شده است

آیا باید اقدام به تقویت سیستم ایمنی بدن خود کنید؟

سیستم ایمنی بدن وظیفه حفظ سلامتی در برابر میکروب و باکتری‌های مهاجم را بر عهده دارد. این موجودات زنده می‌توانند وارد بدن شده و باعث بیماری و ناراحتی‌‌های مزمن شوند. می‌دانیم همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. رژیم غذایی سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی در کنار سبک زندگی سالم، ورزش منظم و خواب کافی، بهترین راه برای جلوگیری از ضعف سیستم ایمنی بدن است. در اینجا به برخی از علائمی که بیانگر ضعف سیستم ایمنی بدن هستند اشاره کرده‌ایم.

۱)خستگی

احساس خستگی شدید می‌تواند بیانگر مشکل ایمنی در بدن باشد. در این شرایط خوابیدن کمکی به رفع خستگی نمی‌کند و ماهیچه و مفاصل نیز دچار درد می‌شوند. البته عوامل بسیاری مانند آنفولانزا می‌توانند سبب بروز چنین حالتی شوند.

۲)سرماخوردگی و گلودرد

اگر به طور مرتب سرما می‌خورید، گلودرد دارید و نسبت به سرما حساس هستید، ممکن است دچار ضعف سیستم ایمنی بدن باشید. اگر سیستم ایمنی ضعیف باشد نمی‌توانیم با عفونت‌هایی مانند سرفه، سرماخوردگی و گلودرد مبارزه کنیم.

۳)سردرد

گاهی اوقات سردرد بیانگر ضعف سیستم ایمنی بدن است. برای مثال ممکن است علت سردرد، واسکولیت یا التهاب رگ‌های خونی در اثر عفونت یا بیماری خودایمنی باشد.

۴)جوش‌های پوستی

پوست اولین مانع در برابر میکروب‌هاست. بنابراین ظاهر پوست، بازتاب مستقیم عملکرد سیستم ایمنی بدن است. خارش، خشکی و قرمزی پوست از علائم متداول التهاب هستند.

۵)درد مفصل

وقتی مفصل دچار التهاب شود، ناحیه اطراف آن به شدت حساس می‌شود. این ناحیه می‌تواند سفت شده یا ورم کند. این حالت ممکن است در بیش از یک مفصل رخ دهد. درد مفصل در صبح تشدید می‌شود.

۶)ریزش موی سکه‌ای

سیستم ایمنی بدن گاهی به فولیکول‌های مو حمله می‌کند. اگر شما دچار ریزش مو در سر، صورت یا دیگر بخش‌های بدن هستید، شاید به بیماری آلوپسی آرئاتا مبتلا شده‌اید. ریزش تارهای مو یا ریزش دسته‌ای از موها نیز می‌تواند بیانگر بیماری خود ایمنی لوپوس باشد.

۷)عفونت‌های مکرر

افزایش حساسیت در برابر عفونت‌ها یکی از متداول‌ترین علائم ضعف سیستم ایمنی بدن است. در این صورت ممکن است نسبت به افراد دیگر، عفونت‌های مکرر، طولانی‌تر و مقاوم‌تر در برابر درمان را تجربه کنید. چنین حالتی بیانگر آن است که سیستم ایمنی شما توانایی مبارزه با ویروس و باکتری‌های مهاجم را ندارد.

۸)کم‌خونی

در اثر کاهش تعداد گلبول‌های قرمز، هموگلوبین یا توانایی گلبول‌های قرمز در حمل اکسیژن، کم‌خونی ایجاد می‌شود. این حالت ممکن است در اثر ضعف سیستم ایمنی بدن رخ دهد. گاهی اوقات سیستم ایمنی بدن به اشتباه، گلبول‌های قرمز سالم را به عنوان مهاجم شناسایی کرده و آن‌ها را از بین می‌برد. به این ترتیب فرد دچار کم‌خونی می‌شود. علائم این بیماری شامل خستگی، ضعف جسمانی و تنفسی و ناتوانی در انجام تمرینات ورزشی است.

۹)تغییر وزن پیش‌بینی نشده

در حالی که عادات غذایی و برنامه ورزشی شما هیچ تغییری نکرده است، ناگهان دچار افزایش وزن می‌شوید. همچنین ممکن است بدون هیچ دلیلی دچار کاهش سایز ناگهانی شوید. این حالت می‌تواند در اثر ضعف سیستم ایمنی بدن و آسیب به غده تیروئید رخ دهد.

محصول زینک پلاس D-1000  باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می توانید برای ارتباط با ما روی لینک تماس با ما کلیک کنید.

فهرست