سلامت کبد برای بدن چقدر اهمیت دارد؟

کبد چه مسئولیت‌هایی را در بدن بر عهده دارد؟

در هر دقیقه، ۳۰ درصد از گردش خون بدن به کبد رسیده و واکنش‌های شیمیایی روی آن انجام می‌شود. به کمک این واکنش‌ها، مواد سمی و خطرناک از خون جدا شده و مواد مغذی و ضروری در بدن ذخیره می‌شوند. این فرآیند حیاتی، متابولیسم یا سوخت و ساز نامیده می‌شود. سلول‌های موجود در کبد که هپاتوسیت نامیده می‌شوند به بدن کمک می‌کنند تا به بهترین شکل ممکن به فعالیت خود ادامه دهد. می‌توان گفت، کبد سالم به شما عشق می‌ورزد و از شما مراقبت می‌کند. در ادامه، برخی از فعالیت‌های کبد سالم را بیان کرده‌ایم. سپس به معرفی مواد لازم برای حفظ سلامت کبد می‌پردازیم.

حفظ انرژی در بدن

همه می‌دانیم که برای دریافت انرژی به کربوهیدرات نیاز داریم. کربوهیدرات‌ها در سیستم گوارش به گلوکز تقسیم می‌شوند. سپس گلوکز وارد جریان خون شده و برای کنترل و نگهداری به سمت کبد حرکت می‌کند. کبد، گلوکز اضافی را به صورت گلیکوژن ذخیره می‌کند. گلیکوژن موقع ورزش کردن، بین وعده‌های غذایی یا زمانی که روزه هستید، دوباره به گلوکز تبدیل شده و انرژی مورد نیاز شما را تامین می‌کند.

تولید و ذخیره‌سازی مولکول‌های چربی

کبد کارخانه پردازش چربی‌هاست. چربی‌هایی مانند لیپوپروتئین، کلسترول و فسفولیپیدها در کبد شکسته و ترکیب می‌شوند. اگر چربی‌ها بیشتر از حد مورد نیاز باشند، کبد با ترکیب اسیدهای چرب و گلیسرول، مولکول‌های چربی را تولید می‌کند. سپس آن‌ها را در انبارهای ذخیره‌سازی بدن جای می‌دهد. بافت‌های زیرپوستی یکی از این انبارها هستند.

پردازش پروتئین در بدن

بدون شک برای داشتن یک بدن سالم به پروتئین نیاز داریم. با شکستن پروتئین‌ها در روده، آمینواسید وارد جریان خون شده و به سمت کبد می‌رود. سپس هپاتوسیت‌ها برای جلوگیری از تولید ترکیبات سمی، نیتروژن را از پروتئین جدا می‌کنند. در صورت وجود آمینواسید اضافی، کبد آن‌ها را به شکل چربی ذخیره می‌کند. سپس در مواقع نیاز، برای تولید گلوکز از آن‌ها استفاده می‌کند.

ذخیره‌سازی مواد مورد نیاز بدن

بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی در کبد ذخیره می‌شوند تا بدن بتواند در مواقع نیاز از آن‌ها استفاده کند. هر یک از سلول‌های کبد به صورت جداگانه، مواد ضروری بدن شامل ویتامین A، B12، D، E، K و مواد معدنی مانند آهن و مس را در خود ذخیره می‌کند.

چه مکمل‌هایی برای حفظ سلامت کبد مناسب هستند؟

  • ویتامین C؛ آنتی اکسیدان
  • ویتامین A یا بتاکاروتن؛ آنتی اکسیدان
  • ویتامین E؛ آنتی اکسیدان
  • ویتامین‌های گروه B؛ کمک به سم زدایی کبد
  • متیونین؛ کمک به حذف چربی‌ها از کبد
  • زینک؛ کمک به حفظ ساختار غشای سلول‌ها
  • منیزیم؛ ضروری برای سم زدایی و تولید انرژی
  • سلنیوم؛ آنتی اکسیدان قوی و کمک به تولید گلوتاتیون
  • گلوتاتیون؛ آنتی اکسیدان و کمک به جمع‌آوری رادیکال‌های آزاد. گلوتاتیون در میوه و سبزیجات تازه یافت می‌شود.

مکمل سلامت لیوریا

لیوریا محصولی متفاوت با فرمولاسیونی هوشمند برای بهبود کبد چرب است. لیوریا محصول شرکت داروسازی ویوای کاناداست. این محصول ترکیبی از سیلی مارین، ویتامین‌های گروه B و آهن است. این مواد در کنار هم تاثیر بیشتری در درمان کبد چرب دارند. لیوریا باعث حفظ سلامت و عملکرد طبیعی کبد، سم زدایی کبد و درمان آسیب‌های ناشی از آن و جلوگیری از تجمع چربی‌ها در کبد می‌شود.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مکمل لیوریا روی لینک آن کلیک کنید. اگر می‌خواهید بدانید مهمترین علائم کبد چرب چیست روی لینک آن کلیک کنید.

همچنین می توانید برای ارتباط با ما جهت خدمات رسانی بهتر روی لینک خدمات کلیک کنید.

فهرست